zadbany ojciec

Jesteś ojcem – nie zapomnij dbać o siebie!

Pamiętam ten dzień, kiedy pierwszy raz poszedłem na trening piłki ręcznej w Kowalewie Pomorskim. Miałem wtedy już co prawda 18 lat, ale był bum na handball z racji sukcesów naszej kadry narodowej – Orłów Wenty. Przedtem nic nie trenowałem. – nie byłem zapisany do żadnego SKS-u, ale jednocześnie nie należałem do osób siedzących wyłącznie przed telewizorem. Podłapałem bakcyla… zacząłem trenować dwa czy trzy razy w tygodniu. Po szkole jadłem szybki obiad i rowerem lub samochodem jechałem na halę. Było fajnie! Wtedy pierwszy raz poczułem, że sport daje mi radość, ale także poprawia moje samopoczucie i sprawność fizyczną. Regularne treningi poprawiły moją wydolność. Byłem także bardziej rozciągnięty. Teraz z kolei jestem sztywny jak miotła (ale to temat na inny post, bo planuje w najbliższym czasie to zmienić).


Gdy urodził się mój syn, zmuszony byłem (przynajmniej tak mi się wydawało) do ograniczenia treningów. Pobudki w nocy, co dwie godziny totalnie mnie zaskoczyły, a ja nie radziłem sobie ze zmęczeniem. Z czasem zrezygnowałem z treningu całkowicie, bo nie miałem czasu i sił na popołudniowe treningi. Do tego wyjazdy w weekendy na mecze też nie wchodziły w grę, z racji zobowiązań mojej żony. Czy byłem z tego zadowolony? Nie, ale nie miałem innego wyjścia – moje priorytety uległy zmianie. Starałem się biegać, utrzymywać to co osiągnąłem wcześniej, ale było ciężko. Zwolniłem tempo treningów, aż w końcu przestałem uprawiać aktywność fizyczną regularnie. Pojawiło się zmęczenie, ospałość. Wiedziałem, że mam coraz mniej energii, a mój syn wręcz przeciwnie coraz więcej! W pewnym momencie się otrząsnąłem. Aktywność fizyczna była mi potrzebna do zresetowania się po pracy czy dniu codziennym. Kierowało mną hasło ZADBANY OJCIEC.

I tu przechodzimy do sedna. Będąc ojcem nie zapomnij dbać o siebie!

Utarło się, że rok po urodzeniu dziecka, to czas dla kobiety, aby doszła do siebie po porodzie, odzyskała dawną figurę, sprawność czy samopoczucie😊. Partner ma jej w tym pomóc, ale nie tylko jej, a także sobie.

Ale co z facetem? Często ten temat jest bagatelizowany. No bo w sumie, co ten facet chce. Nie nosił dziecka 9 miesięcy, nie przytył, a ciąże może mieć ewentualnie spożywczą 😂 . Żeby nie było doceniam kobiety i nigdy nie chciałbym zamienić się z moją żoną 😊. W tym wszystkim musi znaleźć się jednak przestrzeń dla mężczyzny.

Nasze życie diametralnie się zmienia. Pojawia się brak snu i zmęczenie…

Dlatego musimy dbać o siebie. Musimy czuć się dobrze, żeby mieć siłę na zabawę z naszymi dziećmi. Nasza sprawność fizyczna jest ważna dla nas, ale także jest istotna dla naszych bliskich. Jeśli my jesteśmy pozytywnie naładowani endorfinami po treningu, to pozytywna energia też spływa na naszą rodzinę. Ćwiczenia, trening, jakakolwiek aktywność fizyczna jest dla nas odskocznią od dnia codziennego. Nie możemy z tego rezygnować. Zgadzam się, że nasze dzieci są najważniejsze. Ale po co im ojciec, który nie będzie miał na nic siły, bo brzuch mu urośnie od siedzenia przed tv lub przez brak treningu jego samopoczucie i własna ocena będą bliskie zeru.

Zadbany ojciec to także wuzyty u Barbera

W dbaniu o siebie nie chodzi tylko o kondycje czy sprawność fizyczna. Ważne jest także, abyśmy dobrze czuli się ze samym sobą. Znajdźmy czas na nasze pasje. Dzielmy się wolnym czasem z naszą partnerką albo zaangażujmy w miarę możliwości dziadków lub innych członków rodziny. Panowie idźmy np. do barbera raz w miesiącu. Niech zrobi nam fryzurę taką jak chcemy. Kupmy sobie fajną koszulę, buty (trochę więcej na ten temat znajdziesz na blogu modnytata.pl). Czujmy się dobrze. Tacierzyństwo to wspaniały okres w życiu! Ważne jest jednak, aby podejść do tematu rozsądnie i po pierwszym miesiącach szoku  związanego z pojawieniem się dziecka, przejść do codzienności i starać się dalej rozwijać siebie. BĄDŹ ZADBANYM OJCEM.

Tak naprawdę nigdy już nie będzie tak, jak przedtem. Ale pewnie większość z Was wcale by tego nie chciała. Moim zdaniem teraz jest najlepiej na świecie!

Jeśli Będziesz zadowolony z siebie, z tego, co osiągasz codziennie, także Twoja rodzina będzie szczęśliwa. Musi być zachowana równowaga. Dbaj o innych, dzieci, żonę, partnerkę czy rodziców – nie wyobrażam sobie inaczej. Jednak także myśl o sobie, bądź nieraz samolubem, a relacje w Twojej rodzinie będą na wzorowym poziomie. Zadbany ojciec to szczęśliwa RODZINA.

Z aktywnymi pozdrowieniami
Jakub

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz